wtorek, 17 stycznia 2023

Trudne Wybory

Jeśli chcesz poprowadzić dobrą, zapadającą w pamięć sesję, w której nie będzie chodziło jedynie o rzucanie kostkami, musisz zapewnić Graczom trudne wybory, które będą musiały podjąć ich Postacie. I najtrudniejszym zadaniem Mistrza Gry jest zapewnienie takich wyborów, które nie wywołają prawdziwego konfliktu, a jednocześnie będą wymagały naprawdę trudnej decyzji. Aby tego dokonać, potrzebne jest jednak spełnienie jednego warunku.

Kontrakt Społeczny


Niemal każda sesja zawiera w sobie pewien kontrakt społeczny, zawierany na linii Gracz - Mistrz Gry. Niezależnie od tego, czy narzucasz Graczom postacie (dopasowane do konkretnej przygody), czy pozwalasz Graczom na stworzenie postaci, którymi chcą grać, a dopiero później piszesz scenariusz, umawiacie się, że Gracze będą odgrywali cechy charakteru, które wpisali w kartę postaci. To właśnie w tym momencie powstają podstawy, dzięki którym możemy Mistrz Gry może utworzyć wybory, przed którymi staną Gracze.

Punkt Wyjścia


Szczerze mówiąc, bardzo lubię stworzyć postacie dużo wcześniej i dać sobie czas na przygotowanie się do przygody. Dlatego właśnie sesję organizacyjną i tworzenie postaci organizujemy przynajmniej na dwie sesje przed ukończeniem poprzedniej przygody. Kiedy jednak postacie są gotowe, biorę kartkę papieru i wypisuję wszystkie "haczyki", jakie przyjdą mi do głowy. Dawni znajomi, rodzina, honor, uwarunkowania wynikające z rasy, wieku, miejsca - wszystko może stać się podstawą do wątku przygody i wszystko może stać się punktem wyjścia do postawienia przed drużyną trudnego wyboru. 

Oczywiście najpierw szukam tego, co postacie łączy, żeby nadać im wspólny cel, sprowokować wyprawę, uzasadnić dlaczego właściwie trzymają się razem i są dla siebie ważni. Zaraz potem szukam jednak tego, co ich dzieli i wykorzystuję także to. 

Mieliście kiedyś do czynienia z przygodą, w której jedna z postaci to zaufany, stary stróż prawa z reputacją i nieposzlakowaną opinią, a inna postać w drużynie jest... cóż, nie tak krystaliczna? Przyjaźnią się od wielu lat, są sobie winni przysługę, być może ratowali sobie nawzajem życie. I teraz ten bohater o wątpliwej opinii ma się na kimś zemścić, a ten drugi próbuje go powstrzymać. Nie odwrócić wzrok, ale właśnie powstrzymać. A jeśli trzecia postać miała wizję, że kiedy mściciel przekroczy granicę, nie będzie już dla niego powrotu? Albo w ogóle dla nikogo?

Prawdziwy Konflikt


Najlepszym konfliktem, jaki możecie wywołać jest taki, w którym KAŻDY z Graczy ma coś do zyskania (lub stracenia) w przypadku KAŻDEGO rozwiązania. Jeśli każdy wybór się równoważy w kategorii zysków, strat lub jednego i drugiego na raz. 

Wybierając A, drużyna straci reputację, ale zyska potężny artefakt. Wybierając B zyska złoto, ale pozyska także potężnego przeciwnika. Jednocześnie Gracz 1 w przypadku wyboru A zostanie wydziedziczony, a w przypadku B zgładzi własną siostrę, Gracz 2 sprawi, że ród, który doprowadził jego rodzinę do upadku urośnie w siłę (A), albo sprowadzi klątwę na siebie i swoich potomków (B), natomiast gracz 3 ma szansę uratować rodzinną posiadłość (A), lub otrzymać order i miejsce przy Królewskim stole (B). Powodzenia w podejmowaniu decyzji.


Jak to poprowadzić?


Kiedy stawiasz Graczy przed wyborami, daj im chwilę na zrozumienie konsekwencji. Zamknij w komnacie przy kominku i sprowokuj rozmowę za pomocą Bohatera Niezależnego, jeśli masz taką możliwość. Daj Graczom czas i możliwości. Dojdą do kilku wniosków sami. Kiedy skończą, a zależy Ci na tym, by pojęli powagę sytuacji, dostarcz im reszty powodów. Znów za pomocą BNa, albo w dowolny inny sposób. W najgorszym wypadku, po prostu porozmawiaj z Graczami i spróbuj przedstawić im konsekwencje (o ile mają prawo o nich wiedzieć).

W przypadku Trudnych Wyborów, o których jest ten post, nie chodzi Ci o samo zastosowanie konsekwencji i zaskoczenie Graczy, ale o to, by sprowokować dyskusję. Elementem, na którym ma się skupić uwaga Graczy jest sam wybór. Radzenie sobie z konsekwencjami to temat następnej sesji. Spraw więc, by wszyscy przy stole znali cenę i wiedzieli co znajduje się na obu szalach. Niech podjęcie decyzji okupione będzie poświęceniem, wyważeniem, dyskusją, być może dodatkowymi przygotowaniami. Niech zajmie pół sesji, albo jeszcze lepiej całą. Być może powinno kosztować Graczy czas i pieniądze, potrzebne na zgromadzenie informacji. Może są sposoby na to, by uzyskać dodatkowe dane, albo dowiedzieć się o dodatkowych konsekwencjach? Wszystko to sprawi, że wybór ten będzie naprawdę ważny (i pamiętaj, by odnosić się do niego przez resztę przygody, by takim pozostał). Jeśli raz dasz Graczom możliwość podjęcie Trudnego Wyboru, a następnie mierzenia się z konsekwencjami przez całą przygodę, następnym razem gdy staną przed wyborem, solidnie przemyślą podejmowaną decyzję. Taka sesja, mimo iż może wcale nie zawierać walki, będzie na długo zapamiętana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz