wtorek, 31 stycznia 2023

Stosunek do Prawa

Zawsze uważałem, że wiele o postaci mówi jej stosunek do Prawa. Czy go przestrzega? Łamie? Chroni? Myślę, że jest to jedna z ważniejszych rzeczy, jaką należy określić podczas tworzenia postaci. Gracz może oczywiście wybrać to, co najbardziej mu pasuje, ale może także wylosować (być może ten rzut da mu pomysł na postać). 

Wiem, że w pewien sposób determinuje to charakter w D&D, ale jednocześnie mam wrażenie, że... nie do końca. Jakie więc są dostępne opcje?

  1. Stróż Prawa / Obrońca Prawa. Ktoś, kto aktywnie broni prawa i sam go przestrzega. W tej kategorii można też zawrzeć wariant stróż prawa działający na granicy prawa, ocierający się o "szarą strefę", ale już nie "skorumpowany stróż prawa".
  2. Przykładny Obywatel. To ktoś, kto przestrzega prawa i bulwersuje go, że ktoś tego nie robi. Jest spora szansa, że doniesie na takiego delikwenta (chyba, że będzie to ktoś bliski).
  3. Neutralny. To ktoś, kto przestrzega prawa, ale nie przesadnie. Czuje respekt wobec prawa, nie popełniłby ciężkiego przestępstwa, ale jeśli chodzi o drobne wykroczenia... upewniłby się, że nikt nie widzi.
  4. Anarchista. To ktoś, kto nie przejmuje się zasadami, ustalonymi przez innych. Przestrzega prawa, kiedy to dla niego wygodne, ale gdy nie jest, po prostu drwi sobie z zasad.
  5. Przestępca. Jest to ktoś, kto łamie prawo dla osiągnięcia własnego zysku. 
  6. Ten Zły. Jest to ktoś cyniczny, kto wykorzystuje prawo dla własnych korzyści. Prawo jest dla niego narzędziem. Nie przejmuje się łamaniem prawa na żadnym poziomie. Może je nawet łamać dla samej przyjemności łamania prawa. "Skorumpowany stróż prawa" mieści się właśnie w tej kategorii.

Aby dodać pikanterii, można także określić jaki stosunek Prawo ma do postaci.

  1. Postaci nie ma w bazie danych - czysta kartoteka.
  2. Postać jest w bazie danych, ale ma czystą kartotekę (może została kiedyś spisana lub dostała mandat).
  3. Postać jest w bazie danych, ale już odpokutowała (była aresztowana, być może siedziała w więzieniu).
  4. Postać jest poszukiwana za drobne przestępstwo (dużo mandatów za złe parkowanie, zaległe odsetki), lub za przestępstwo, którego nie popełniła.
  5. Postać jest poszukiwana za faktycznie popełnione przestępstwo.
  6. Postać jest znanym zbiegiem, poszukiwana listami gończymi, prawdopodobnie od dłuższego czasu.

Wybierzcie lub wylosujcie te dwie rzeczy. Zróbcie to ze wszystkimi postaciami w drużynie. Aby było jeszcze ciekawej, niech każdy Gracz zrobi to w tajemnicy przed resztą drużyny. W ten sposób Mistrz Gry otrzyma bardzo ciekawy sposób na to, by wprowadzić wątki poboczne, przeznaczone dla konkretnych postaci. Jeśli na jakiejś sesji jedna z postaci będzie mniej aktywna i trzeba będzie ją aktywować, można to będzie robić w ten sposób.

Osobiście, kiedy tworzymy postacie, zapisuję "haczyki", czyli unikalne sposoby, w jakie mogę stworzyć wątek poboczny dla każdej postaci. Niech to będą członkowie rodziny, przyjaciele i wrogowie, coś związanego z historią postaci oraz rzeczy wynikłe w czasie gry. Kiedy chcę stworzyć wątek poboczny, po prostu sięgam do tych notatek i bardzo często mam gotowy pomysł na questa, "losowe" spotkanie, czy nową przygodę. 

A jeśli chcesz kupić notes do tworzenia scenariusza, notatek z sesji i tym podobnych rzeczy (w tym "haczyków" dla każdej postaci, to TUTAJ jest link do sklepu US (z podglądem dużej części wnętrza i okładek), a TUTAJ do sklepu PL (ale bez takiego podglądu). Notatnik istnieje w różnych wersjach okładki (wnętrze jest takie samo). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz