wtorek, 14 grudnia 2021

Koniec Części

Prowadząc dłuższy scenariusz, warto podzielić go na wyraźne części. I nie mam tu na myśli kampanii. Kampania zawsze oznaczała dla mnie kilka scenariuszy, połączonych postaciami głównych bohaterów, którzy przeżywają różne przygody. Chodzi mi o długi scenariusz, w którym Gracze cały czas realizują jeden cel, który jednak jest na tyle odległy, że jego realizacja wymaga wielu podróży / działań. A zatem, wracając do tematu, taki scenariusz warto podzielić na części.

Przykładowo - Gracze szukają mordercy, który kilka lat temu grasował w ich rodzinnym mieście. Mają podejrzanego i trop, który prowadzi ich do innego miasta. Tam z kolei dowiadują się, ze ich podejrzany kierował gangiem, okradającym domy w bogatej dzielnicy. Udaje im się wstąpić do gangu, zdobyć zaufanie i dowiedzieć się, że "szef" przeszedł na emeryturę i przeniósł na wybrzeże. Zostają jednak zdemaskowani i muszą stoczyć walkę z całym gangiem. Część kończy się wielką strzelaniną w barze - siedzibie gangu. Gracze stoją nad trupami swoich byłych kumpli i tutaj część się kończy.

I tu właśnie warto zrobić jedną sesję pauzy.

Spotkajcie się jak zwykle, ale poświęć czas na to, by dokładnie opisać co zaszło i jaka jest sytuacja postaci Graczy. Może wymagają leczenia i opiszesz, jak to trafiają do szpitala na kilka dni? A może trafią do aresztu, po czym zostaną zwolnieni, gdyż jedynie się bronili? Może opiszesz, że przez jakiś czas musieli zniknąć z ulic, przyczaili się w jakiejś dziurze za miastem? Opis jak spędzili następne kilka dni będzie nie od rzeczy. Wspólnie z Graczami podsumuj ukończoną część i głośno zaplanujcie dalsze kroki postaci, by Gracze jasno wiedzieli co będą teraz robić - trafili na właściwy tor (a Ty będziesz wiedzieć jak poprowadzić scenariusz dalej).

Co jeszcze na takiej sesji? Cóż - rozwój postaci. Koniec części wymaga rozdania konkretnych punktów doświadczenia. Przy okazji, takie wspólne rozwijanie postaci to czas na to, by omówić plany rozwoju, wybrać jakiś kierunek zmian, skonsultować się z innymi Graczami i uzasadnić te zmiany. Przykładowo, jeśli któryś z Graczy planuje podnieść atrybut siły, zasugeruj, by w czasie wolnym deklarował, że ćwiczy. Hantel, przysiady, brzuszki, przeciąganie liny - cokolwiek pasuje do klimatu. Ważne, by przyrost cechy był jakoś uzasadniony.

Jeśli to możliwe, pozwól też na zakup wyposażenia, by w czasie gry nie marnować na to czasu. Mając więcej czasu, można wejść w detale. Jaki kształt ma rubinowa brosza, którą Gracz zapina płaszcz? Jaki kolor ma nowa koszula? Jakie pióro tkwi w czapce? Możecie nawet sięgnąć po referencje, poszukać zdjęć w internecie, podyskutować.

Spędźcie ten czas we wspólnym gronie Graczy i ich postaci. Niech i one będą obecne. Poświęćcie im czas, którego normalnie im nie poświęcacie. Powspominajcie. Taka integracja zmieni nieco nastrój i sprawi, że na następnej sesji ruszycie do boju z nowym animuszem.

Wymierną korzyścią takiego spotkania jest to, że Gracze mają okazję do spojrzenia wstecz, przypomnienia sobie ile przeżyli, czego już dokonali, zaplanowania dalszych kroków. A Mistrz Gry może podsłuchać co zapamiętali, co sprawiło im największą frajdę, które sesje uważają za szczególnie udane. Dzięki temu planowanie kolejnych sesji będzie nieco łatwiejsze i bardziej "pod konkretnych Graczy". Gwarantuję, że w ten sposób można (po raz kolejny) podnieść swój poziom prowadzenia Gry i pisania przygód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz