wtorek, 20 lipca 2021

Rodzaje Bohaterów Niezależnych

Trudno jest napisać dobry scenariusz RPG nie uwzględniając w nim żadnych Bohaterów Niezależnych. Jest to możliwe, a w niektórych przypadkach (horror, bezludna wyspa, surwiwal) nawet wymagane, ale w zdecydowanej większości gier pojawiać się będą Bohaterowie Niezależni, czyli tacy, których kontrolować będzie Mistrz Gry. Warto więc, by MG miał na podorędziu garść BNów, których będzie mógł użyć w czasie Gry. Skąd jednak wiedzieć jak dokładnie przygotować ich współczynniki?

Najłatwiej będzie podzielić wszystkie postacie, które pojawią się w grze na pięć kategorii. Zasadniczo, znakomita większość pozostanie w raz przydzielonej kategorii, choć oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki, a wtedy przed kolejną sesją po prostu przesuniemy danego bohatera do innej kategorii i ewentualnie uzupełnimy braki w jego opisie.

5 kategorii bohaterów niezależnych


  1. Postać tła. W tej kategorii mamy wszystkich sprzedawców, barmanów, przechodniów, przewoźników i generalnie cały szary tłum, który stanowi to niezauważalne tło. Tych postaci nie przygotowujemy. Imiona losujemy z bazy danych imion, a jeśli Gracze wdadzą się w głębsza dyskusję z którąś z postaci tła, zwyczajnie wymyślamy na poczekaniu jej historię, cele itp. 
  2. Przyjaciel / Wróg. Taka postać w ogóle nie musi się pojawić w Grze. To osoba, którą Gracz umieścił w swojej historii / znajomościach (znajomość półświatka itp.) / w inny sposób "wykupił" (wady / zalety). Warto jednak omówić taką postać z Graczem, by wiedzieć czego on się spodziewa. Jeśli to ktoś, kto jest mu winny przysługę, być może będzie chciał to wykorzystać. Może się też zdarzyć tak, że to Mistrz Gry zapragnie wykorzystać takiego bohatera. Warto przygotować sobie jego opis i cechy.
  3. Znajomy. To postać, która jest czymś więcej niż tłem, ale nie należy do drużyny. Gracze jednak widują tę postać często lub cyklicznie, są z nią w jakiś sposób związani (kelnerka w ulubionej knajpie, najlepszy uliczny doktor w okolicy, z którego usług korzystają po każdej akcji itp.) - warto mieć przygotowany ich opis, a czasem cechy. Często tacy BNi zaczynają jako postaci tła i przypadkowo wędrują do tej kategorii. Z relacji z Graczami wyczytasz jak dokładnie musisz ich opisać, ale proponuję od razu zadać sobie trochę trudu, bo przeważnie się to opłaca (przynajmniej opis, nie zawsze cechy).
  4. Towarzysz. Tego robisz w całości, tak jakbyś tworzył postać Gracza. Towarzysz to członek drużyny. W RPG to jak rodzina.
  5. Kluczowy BN. Tego także robisz w całości. To kluczowa postać scenariusza - główny wróg, albo jeden z pomniejszych, potężny sprzymierzeniec, którego Gracze mogą w czasie przygody przeciągnąć na swoją stronę. Ktoś, kto byłby wpisany przed tułem, gdyby Twoja przygoda stała się filmem. 

Kiedyś większość postaci improwizowałem. Było nieźle. Od jakiegoś czasu planuję je i jest świetnie. Zmniejszyły się pauzy na grzebanie w notatkach, wymyślanie imion i historii, zastanawianie się nad cechami, kombinowanie rozmów z Graczami (tak, dialogi to nadal moja pięta achillesowa, ale o wiele lepiej mi idzie, jeśli dokładnie wiem na jakie tory kierować będzie rozmowę mój bohater. Lubię też wiedzieć co może, czy będzie dążył do konfrontacji, jak jest nastawiony do drużyny, jakie ma cele i ambicje. Przemyślenie tego przed sesją jest łatwiejsze niż ogarnięcie pięciu bohaterów, którzy pojawiają się w czasie sesji. 

Wspomnę też o tym, że jeśli przygotujesz sobie kilku BNów, to Gracze wchodząc do baru nie będą od razu wiedzieli która postać jest kluczowa (ta z najdokładniejszym opisem, wygadana itp.) - kilku interesujących jegomościów sieje niepewność, a jednocześnie ubarwia rozrywkę, bo sprawia, że Gracze także mają kilka możliwości wyboru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz