Jeśli na jakiś czas wzięliście sobie urlop od grania, albo w ogóle z niego zrezygnowaliście i macie chęć powrócić do tego pięknego hobby, jakim są eRPeGi, musicie zdawać sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność spoczywa na Mistrzu Gry. No dobrze - właściwie to sam MG musi sobie z tego zdawać sprawę. Może bowiem spieprzyć i po sesji Gracze powiedzą sobie "kiedyś było fajniej, to już nie to, dobrze że przestaliśmy grać, bo to strata czasu", lub wznieść się na wyżyny i sprawić, że Gracze znów pokochają granie. Jeśli interesuje Cię co zrobić, by zwiększyć szanse na drugą ewentualność, czytaj dalej.
Gdy ponownie chcesz rozbudzić w Graczach miłość do grania, najlepiej postaw na to, co Gracze lubili już wcześniej. Przecież ich znasz i wiesz doskonale, czy lubili pogłówkować czy postrzelać. Poodgrywać dialogi czy poturlać kostkami. Daj im to, na co liczą. Nie zawiedź ich oczekiwań. Wtedy będą jedli Ci z ręki.
Na pierwszej sesji (a nawet w czasie pierwszej przygody), nie inwestuj w scenariusz obfitujący w trudne zagadki. Lepiej stymuluj Graczy, pozwalając wszystko robić ich postaciom. Gracz nie musi deklarować, że szuka schowka czy tajemnego przejścia, ale pozwalając mu rzucić za spostrzegawczość, dasz mu szansę znalezienia go i cieszenia się z dokonania tak, jakby było jego własnym.
Nie warto jednak sprawić, by prostota była zbyt oczywista. Niech trudność zagadek i poziom przeciwników powoli rośnie. Ważne, by rosły też nagrody. Niech Gracz ma poczucie, że posuwa się naprzód, zdobywa doświadczenie i ponownie odkrywa zapomniany świat. Zainwestuj więc w ciekawych bohaterów niezależnych i interesujące lokacje zamiast w zagadkę i historię. Sprawdzi się to lepiej i Gracze z większą przyjemnością będą eksplorować wykreowany świat.
Gracze po powrocie mają tendencję do zachowywania się jak starzy wyjadacze. Ostrożnie - musisz to dobrze wypośrodkować. Z jednej strony pozwól im na to, z drugiej zaskakuj czasem, dając do zrozumienia, że nie wszystko tak dobrze wiedzą. Nie pozwól im ani czuć się zbyt pewnie (bo szybko się znudzą), ani nie poplącz za bardzo wątków, by nie poczuli się zagubieni (bo się zniechęcą). Pozwól im się dobrze bawić i pamiętaj, że więcej zyskasz metodą marchewki niż kija. Jeśli Gracze będą się dobrze czuć, będą chcieli wrócić, a o to chyba chodziło...
Co rozumiesz przez "metodę kija"? W sensie praktyki, przykładów z sesji. Nie pamiętam, żeby cokolwiek, co można podciągnąć pod to pojęcie przynosiło jakiekolwiek wymierne korzyści, ale może Ty masz inne doświadczenia?
OdpowiedzUsuńDlatego właśnie pisałem, że lepsza jest metoda marchewki. Lepiej dać Graczom do zrozumienia co mogą zyskać po wykonaniu zadania, niż straszyć tym, co mogą stracić.
UsuńAle jeśli chcesz przykład - porwali Wuja, który co tydzień przelewał niewielką kwotę na konto ulubionego siostrzeńca (Gracza). Niestety nie wymienił go w testamencie. I teraz - ratować go można, by zmienił testament i zostawił coś siostrzeńcowi (metoda marchewki) lub dlatego, że w innym wypadku trzeba będzie się obejść bez zastrzyków gotówki (metoda kija) - to taki ogólny przykład, bo obie metody można rozwinąć do dowolnych rozmiarów.
A co jeśli powrót do rpgowania wiąże się z prowadzeniem kompletnie nowej ekipie? Nauka wszystkiego od nowa?
OdpowiedzUsuńCóż - ja pisałem o "powrocie" do grania, a nie o "rozpoczynaniu" grania... Miałem namyśli tę samą ekipę, po przerwie.
Usuń