Tworząc mapę miasta zazwyczaj rysujemy jakieś mury, główne drogi, ważne budynki i zamykamy temat. W ten sposób sprawiamy, ze miasto po prostu jest, natomiast niewiele możemy z niego wyciągnąć. Aby rozegrać przygodę, musimy ją napisać osobno i wpleść w plan miasta. Z tego powodu, w mieście na raz dzieje się jedno czy dwa wydarzenia, które Gracze mogą "ograć". Dzisiaj jednak zaprezentuję Wam kilka wskazówek, dzięki którym możecie stworzyć żywe miasto, które pomimo braku zaplanowanego dla Graczy scenariusza można ogrywać wielokrotnie.
1. Dzielnice
Pierwsza rada brzmi: Podziel miasto na dzielnice. To nie muszą być prawdziwe, administracyjne rejony. Chodzi o to, by każdej dzielnicy przypisać funkcję i klimat. W ten sposób łatwiej będzie zdefiniować co się tam znajduje, kto tam mieszka (kiedy Gracze spotkają NPC jego charakter w pewien sposób zdefiniuje miejsce zamieszkania lub odwrotnie, a tworzenie ciekawych, nietypowych połączeń bardzo wzbogaci grę), jakie są knajpy, sklepy, klimat na ulicach, jak dużo straży miejskiej kręci się w tym miejscu itp.
Chodzi także o to, by Gracze (albo drużynowo, albo personalnie) mieli miejsca, które lubią i takie, których nie znoszą - z różnych powodów. Żeby te miejsca to nie był pojedynczy budynek, ale większa okolica - spójna ze sobą seria lokacji. "Dzielnice" powinny więc stanowić części jednego miasta, a jednocześnie różnić się od siebie na tyle, by dało się to odczuć. Wykorzystaj tutaj więcej zmysłów - inne dźwięki czy zapachy towarzyszące różnym miejscom.
Na koniec, jeśli używasz tabel spotkań losowych, stwórz osobną tabelę dla każdej dzielnicy. Niech Gracze przemieszczając się przez miasto różnymi drogami mieli możliwość doświadczenia zupełnie innych rzeczy, w zależności od tego, którą drogę wybiorą.
2. Zmienność
Tym, co nadaje realizm miastom, są zmiany. Prawdziwe miasto jest w ciągłym ruchu. Jedne miejsca znikają z mapy miasta, inne tam powstają. Jeżeli podczas jednej z wizyt Gracze ujrzą plac budowy, istnieje spora szansa, że następnym razem w tym miejscu znajdować się już będzie nowy budynek. Być może w miejscu dawnej karczmy, po śmierci jej właściciela stanie kamienica czynszowa, a na karczmę zaanektowany zostanie budynek byłej stajni. Drobne zmiany tego typu świadczą o życiu i rozwoju miasta.
Podobnie rzecz ma się z porami dnia czy porami roku. Wielkie targowisko za dnia, nocą będzie opustoszałe, a labirynt tymczasowych straganów stanie się niebezpiecznym miejscem. Niektóre dzielnice otrzymują więcej patroli (bo na przykład mieszka w tej okolicy ktoś ważny), a w niektóre nawet straż miejska obawia się zapuszczać. Port rybacki może nocą tętnić życiem, zamierając o świcie, gdy rybacy wypływają na morze, ożywając ponownie koło południa i zamierając dwie godziny później, gdy ryby są już sprzedane, a wszyscy odsypiają nocne wojaże. Warto także pamiętać o świętach, które odbywają się w konkretnym czasie w roku.
3. Zaludnienie
Ludzie to nieodłączny element miasta. Tworząc jego plan, uwzględnij mieszkańców i nanoś na mapę tych, których poznaje drużyna. A to ważny sprzedawca eliksirów czy handlarz magiczną biżuterią. A to gabinet lekarski. Sympatyczny golarz, użyteczny kowal, gadatliwa przekupka, która jest źródłem wszelkich plotek. Oczywiście część tych osób nie będzie przypisana do lokacji, ale tutaj znów przyda się podział na dzielnice - jeśli w opisie postaci zaznaczymy, że można ją spotkać w porcie, na rynku albo na podzamczu, a wieczorami w karczmie na rynku, stworzymy specyficzną mapę dla tej postaci i uwiarygodnimy ją jeszcze bardziej.
Warto tutaj pamiętać, by nie opisywać wszystkiego, co znajduje się w mieście. Jeśli większość budynków pozostanie nieopisana, gdy uświadomimy sobie, że o czymś zapomnieliśmy, zwyczajnie zaznaczamy to miejsce w jednym z dotychczas nieoznaczonych. A gdy Gracze pytają gdzie znaleźć konkretną rzecz i chcemy wskazać miejsce (przy czym nie w każdym mieście musi być wszystko), to także możemy w tym celu zaanektować jeden z pozostałych budynków.
Osobiście lubię podzielić spis mieszkańców miasta na kilka kategorii:
- Postaci Ważne dla miasta, czyli te, które albo tworzą jego charakter, albo zwyczajnie wyróżniają się na tle innych - przywódcy rządowi, religijni i szefowie gildii, ważniejsi "bohaterowie" miasta, osoby o których wszyscy wiedzą (jeśli jest w mieście główny kupiec, który przywozi towary z południa, znany podróżnik, zabójca smoka czy sławny śpiewak to prawdopodobnie większość ludzi wie gdzie mieszka taka osobistość lub gdzie można ją spotkać, zatem można nanieść ją na mapę miasta.
- Postaci Ważne dla przygody (lub timeline) to takie, które zawierają się w scenariuszu i ich siedziby powinny znaleźć się na mapie miasta - przynajmniej tej wersji, z której korzysta Mistrz Gry.
- Postaci, które poznali Gracze i z którymi weszli w więcej niż jedną interakcję. RPG w mieście polega w dużej mierze na nawiązywaniu kontaktów i tworzeniu więzi. Bardzo często Gracze nawiązują te więzi w miejscach, których zupełnie się nie spodziewamy i z osobami, które pojawiły się przypadkowo. Są to jednak postaci niezwykle cenne, bo Gracze sami poczynili trud, by je poznać, zatem warto się w nie zagłębić, uszczegółowić i nanieść na mapę naszego miasta.
Gwarantuję że przy tak rozbudowanej mapie miasta Gracze będą mieli poczucie, że ciągle coś się dzieje, zmienia. Wydarzenia same będą się pojawiać, związane z porą dnia, klimatem danej dzielnicy czy osobami, które znaleźć można w pobliżu. Do tego dochodzą święta, jarmarki, uroczystości, procesje, egzekucje, wypady straży miejskiej, działania półświatka i wszystkie inne elementy, pobudzone do życia miejscami na mapie. Wisienką na torcie niech będą tabele spotkań losowych dla dzielnic i mamy żyjące miasto, w którym nie można się nudzić, nawet nie mając do wykonania żadnego konkretnego zadania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz