Używam tej mechaniki od tak dawna, że na co dzień zupełnie jej już nie zauważam. Dostrzegam ją dopiero wtedy, gdy spotykam się ze sposobem prowadzenia, który jej nie uwzględnia. Dzisiaj zatem krótki tekst dla początkujących Mistrzów Gry, który pozwoli im wnieść do swoich sesji rozróżnienie pomiędzy rodzajami sukcesów i porażek.
Sprawa jest bardzo prosta - kiedy Gracze (lub sam Mistrz Gry) testuje jakąś umiejętność, test może się powieść lub nie, co oznacza sukces albo porażkę. Ten pierwszy krok jest oczywisty i zrozumiały. Drugi krok polega na tym, że rzut określa nie tylko czy się udało, czy nie, ale także jak dobrze się udało. Możliwe, że rzut prawie się udał, niewiele zabrakło. Możliwe, że udał się ledwo-ledwo. A może porażka lub sukces nie pozostawiają wątpliwości - są oczywiste i albo wszystko schrzaniło się na całej linii, albo udało bez problemu.
Aby to ujednolicić, wystarczy rozróżnić sześć stopni dla każdego testu. Oto one:
- Tak i... oznacza, że dokonaliśmy czegoś bardzo łatwo i przy okazji osiągnęliśmy dodatkowy sukces. Może nie tylko otworzyliśmy wytrychem zamek, ale jeszcze zorientowaliśmy się, że za drzwiami czai się strażnik.
- Tak - zwyczajnie zdany test.
- Tak, ale... oznacza, że co prawda nam się udało, ale zrobiliśmy to z trudem i być może sprezentowaliśmy sobie utrudnienie. Co prawda strażnik w środku spał, ale otwierając zamek obudziliśmy go i chociaż nie wie co przerwało mu drzemkę, to uważnie rozgląda się po pomieszczeniu.
- Nie, ale... oznacza, że co prawda nie udało się, ale byliśmy blisko, więc ta sytuacja nie była całkiem stracona. Co prawda nie udało się otworzyć zamka, ale zauważyliśmy, że jest do niego podłączony alarm.
- Nie - oznacza porażkę.
- Nie, i... oznacza, że poza tym, że nie udało się zrobić tego, co zamierzaliśmy, dodatkowo pojawił się jakiś niechciany efekt. Nie dość, że nie udało się otworzyć zamka, to jeszcze złamaliśmy wytrych i spory jego kawałek utknął w mechanizmie.
Mam nadzieję, że powyższe zmieni sposób wykonywania testów przez tych, którzy dotychczas nie korzystali z tej mechaniki. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób zna te zasady, gdyż zapewne istnieją podręczniki, które je wręcz wprowadzają do mechaniki systemu - ten tekst przeznaczony jest dla osób, które się z nimi nie zetknęły.
Zbliżają się mikołajki. Dla czytelników bloga mam specjalną zniżkę na moją najnowszą publikację w języku polskim - "Generator Podziemi". Korzystając z tego odsyłacza, możecie teraz kupić tę pozycję 25% taniej. Zniżka aktywna do 24.12.2024r.