piątek, 30 listopada 2012

Korzystanie z innych gier

Dla urozmaicenia sesji RPG, często używamy najróżniejszych gadżetów, często pochodzących z innych gier. 

Najbardziej oczywistymi są figurki, których używamy do odwzorowywania sytuacji. Wykorzystujemy je chętnie  bo są ładne, budują klimat (uważam, że do systemów w przyszłości nadają się nawet lepiej - CP2020 czy Neuroshima wiele zyskują na tym rozwiązaniu , a nade wszystko pozwalają i graczom i MG zapanować nad sytuacją. 

Innym nasuwającym się przykładem są pieniądze z "monopolu", które świetnie zastępują prawdziwą kasę, dając graczom lepsze poczucie posiadanej gotówki (zamożniejsi MG mogą kupić jakieś mało wartościowe pieniądze, wycofane z obiegu, byle w plikach i to podsunąć graczom). 

Proponowałbym także zainteresowanie się żetonami gier strategicznych, reprezentujących całe oddziały - mogą bez problemu obrazować całe bitwy, by gracze w ferworze walki zawsze mogli się zorientować gdzie są. Wiem - bitwy toczą się tak, że ich uczestnicy przeważnie nie mają pojęcia gdzie się znaleźli. Ale gracze mając na stole przebieg bitwy, nawet jeśli tylko mniej-więcej zarysowany, będą działać sprawniej i mieć więcej wyobrażenia o tym co się dzieje. Szczególną odmianą tego wariantu są żetony-figurki reprezentujące cały oddział (przykładem gra Ryzyko, gdzie oddziały reprezentowane są właśnie przez małe figurki).

Aby jeszcze lepiej zobrazować graczom obraz sytuacji, ale odsunąć ich uwagę od samych żetonów (i uniknąć komentarzy, że nie chciało Ci się popracować, więc robisz tu grę w ...) pokuś się o zrobienie własnych żetonów i zadbaj o ich oryginalny wygląd. Ja wybrałem wygląd żywcem wyjęty z map sztabowych. Takie żetony można umieszczać na zwykłej mapie i wyglądają świetnie.


Także karty to gry czy sztony do pokera można łatwo wykorzystać - pamiętam kilka sesji, podczas których gracze odwiedzili kasyno. Długie były to sesje, rozgrywane właściwie w czasie rzeczywistym, ale czasami udało się graczom pomnożyć środki. A z wykorzystania profesjonalnych sztonów cieszyli się zawsze.

Warto więc przeglądać co jakiś czas swoją kolekcję gier planszowych (większość RPGowców takowe posiada) i od czasu do czasu dorzucić coś do sesji. Nie za dużo, ale w odpowiedniej proporcji ubogacą każdą sesję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz