Czym jest lokacja? Jest to jakieś miejsce, które MG stwarza na potrzeby gry i dokładnie opisuje dla siebie, by kiedy trafią tam gracze maksymalnie ich zaciekawić. Zaspokoić ich ciekawość. Przykładem może być Przyfabryczna Osada - lokacja do Neuroshimy RPG. Link pokazuje jedynie szkic lokacji.
Przygotowanie lokacji niesie kilka korzyści - przede wszystkim Lokacje rozgrywają się same. Dobrze przygotowane sprawiają, że gracze chętnie korzystają ze stwarzanych możliwości. MG wcale nie musi się starać nad wymyśleniem sesji. Inną korzyścią jest to, że do dobrych lokacji gracze chętnie wracają, rozgrywają je wielokrotnie, często w różnych przygodach, w różnych scenariuszach i różnymi postaciami. Dobrze przygotowana lokacja sprawia różne możliwości dla różnych postaci. Poza tym - MG, który ma już daną lokację ograną, wie kto jest kim, gdzie prowadzą ścieżki i wątki, prowadzi pewnie, z łatwością. Gracze bawią się lepiej, bo MG nie ma problemów i może skupić się na graczach zamiast na sprawdzaniu scenariusza czy opisów.
Polecam przygotowanie sobie kilku lokacji na zapas (ja jedną kompletną lokację robię jakieś 3 godziny, z mapą, opisem postaci, miejsc, przedmiotów itp.) i kiedy gra zwalnia - wprowadzić taką lokację pozornie nie związaną z główną linią scenariusza. Poziom detali sprawi, że gracze uznają to miejsce za obowiązkowy punkt gry i będą się nią cieszyć. Czyli mamy dodatkową przeszkadzajkę, ale taką, którą chcemy mieć.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jakiegoś prawdziwego miejsca i osób (łatwiej zapamiętać rozkład, nazwiska, wygląd) znanego Mistrzowi Gry z dzieciństwa czy z filmów, a nie znanego graczom. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu przy przygotowywaniu sesji. Czasu, który możemy poświęcić na coś innego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz